Biela divocina: po stopach vlkov a rysov v tatrachVydajte sa po stopách vlkov a rysov v nádhernej, snehom pokrytej tatranskej prírode. Jedinečná príležitosť stráviť čas uprostred zasneženej krajiny, kde Vás budú viesť snehobiele stopy tatranskej divočiny. Všetko pod dohľadom výskumníkov, odborníkov a fotografov.

Projekt „Biela divočina“

Úspešný projekt, ktorý monitoruje populáciu vlkov a rysov v Tatrách, bol zaradený v časopise National Geographic Adventure medzi „25 najlepších nových projektov za rok 2010“. Projekt vznikol na podnet viacerých odborníkov, ktorých názory v početnosti týchto krásavcov sa značne líšili. Niektorí zastávali názor, že sú premnožené, iní tvrdili, že im hrozí vyhynutie. Ako to v skutočnosti je? Na túto otázku sa snažia nájsť odpoveď všetci účastníci tohto veľkolepého projektu.

Biela divocina v Tatrach, po stopach vlkov a rysov

Kto?

Projekt „Biela divočina“ zapája nielen odborníkov a výskumníkov, ale aj dobrovoľníkov zo zahraničia, miestneho obyvateľstva, pracovníkov národných parkov, poľovníkov a všetkých ostatných, ktorí sa radi do tohto nádherného projektu zapoja. Ak ste to tento rok nestihli, veríme, že ďalší ročník si to vynahradíte.

Biela divocina: po stopach vlkov a rysov

Čo?

Pod odborných  dohľadom, dobrovoľníci stopujú vlkov a rysov a zbierajú vzorky na genetický rozbor. To im umožní odhadnúť minimálny počet jedincov alebo rozpoznať nežiaduce zmeny, pri ktorých by bol potrebný zásah.

Biela divocina v tatrach

Kde a kedy?

Oblasť projektu pokrýva Tatranský národný parkNárodný park Nízke Tatry. Skúmanie oblasti je rozdelené do troch týždňov, počas ktorých denne dobrovoľníci prejdú 10 až 20 kilometrov v zasneženom horskom teréne.

1. týždeň: 21. január – 27. január 2012

2. týždeň: 28. január – 3. február 2012

3. týždeň: 4. február – 10. február 2012

biela divocina: po stopach vlkov a rysov v tatrach

Zdroje informácií: 1 a 2

Reklamy