Rainerova chata, Vysoke TatryObľúbená a turistami vyhľadávaná, najstaršianajmenšia zachovaná chata vo Vysokých Tatrách, ktorú mnohí nazývajú aj familiárne Rainerka.

Vznikla už v roku 1863. Vzhľadom na narastajúci počet návštevníkov v roku 1884 bola postavená neďaleko väčšia chata Kamzík. Rainerova chata tak ostala na dlhší čas uzamknutá. Slúžila ako nocľaháreň a sklad pre nosičov a správcov parku. Chata Kamzík tam dnes už síce nie je, ale po viac ako 100 rokoch Rainerovu chatu otvorili v jej novšej podobe a dnes je vyhľadávané turistické miesto. 

Rainerova chata, minimúzeum tatranských nosičov

Najmenšia chatka sa môže tešiť návšteve mnohých turistov. Nenáročným chodníkom sa k nej dostanete z Hrebienka. Čaká Vás tu menšie občerstvenie, suveníry a minimúzeum tatranských nosičov, ktoré ukrýva malú expozíciu histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierku starého horolezeckého náradia a starých lyží.

Rainerova chata, Vysoke Tatry

Ako sa k nej dostanete?

Vzhľadom na spomínanú nenáročnosť prístupu ku chate, patrí medzi vyhľadávané a obľúbené miesto medzi turistami. Nájdete ju v blízkosti Hrebienka a Vodopádov Studeného potoka. Nenáročnú túru zvládnu aj rodinky s deťmi.

Zaujímavosti

Počas zimy tu môžete obdivovať snehové výtvory postavené samotným chatárom, ako je Betlehem, veľkonočné vajíčko a iné.

Tradíciou chaty je program “Klaňanie Trom kráľom” pri snehovom Betleheme pod vedením folklórnej skupiny detí z Lendaku.

V okolí chaty sa pohybuje aj líška. Netreba sa jej však báť. Je plachá, ale naučená na prítomnosť turistov, ktorí jej vždy niečo hodia pod zub.

liska pri rainerovej chata, vysoke tatry

Zdroje informácií: 1 a 2

Reklamy