Belianska jaskyňa, Tatry

Turistami často vyhľadávaná, jediná sprístupnená jaskyňa v Tatrách sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier. Nechajte sa k nej viesť náučným chodníkom z obce Tatranská Kotlina a spoznávajte krásy tatranskej prírody.

chodník k Belianskej jaskyni, Tatry

Prístup k jaskyni

Ku vchodu Belianskej jaskyne vás povedie z obce Tatranská Kotlina náučný chodník dlhý kilometer. Počas neho máte možnosť sa oboznámiť nielen s okolitou tatranskou prírodou, ale aj s informáciami, ktoré vám napovedia niečo viac o tejto oblasti. Cestu s miernym prevýšením tak hravo zvládnete.

Prehliadka jaskyne

Chodby Belianskej jaskyne síce majú takmer štyri kilometre, ale sprístupnený je len niečo cez kilometer dlhý úsek. Počas tejto prehliadky, ktorá trvá 70 minút, vás čaká prevýšenie 125 metrov a zdolanie 860 schodov. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 6° C, preto nezabudnite ani na teplé oblečenie.

Počas prehliadky môžete obdivovať vápencové vodopády, stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Tým, že je jediná sprístupnená jaskyňa v Tatrách, ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť nahliadnuť do útrob Tatier a dozvedieť sa tak aj niečo o vývoji a minulosti našich veľhôr.

Belianska jaskyňa - Hudobná sieň, TatryBelianska jaskyňa - Vápencový vodopád, Tatry

Zaujímavosti

Hudobná sieň

Jedna zo zastávok na prehliadkovej  trase je aj Hudobná sieň. Názov jej prislúcha vďaka zvukom dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. Pre jej výborné akustické podmienky sa v nej organizovali hudobné koncerty klasickej hudby.

Netopiere

V jaskyni bolo objavených sedem druhov netopierov. Najrozšírenejší z nich je netopier obyčajný. Okrem neho tam môžete zbadať aj netopiera fúzateho či netopiera Brandtov a brvitého.

Belianska jaskyňa, Tatry

Belianska jaskyňa - Pizzanska veža, Tatry

Z histórie jaskyne

Nápisy mien a dátumov na skalných stenách vypovedajú, že jaskyňa bola objavená už v prvej polovici 18. storočia. Mená patrili vtedajším zlatokopom, ich objav bol však utajený. Oficiálne bola objavená a preskúmaná až v roku 1881 a sprístupnená o tri roky na to.

V roku 1934 bolo snahou zaľadnenie spodných častí kvôli jej zatraktívneniu. To však bolo čoskoro pozastavené, pretože pri nich dochádzalo k poškodeniu kvapľovej výzdoby a praskaniu vápencových stien jaskyne.

Napriek tomu, že záujem o pozoruhodnosti vzniku Belianskej jaskyne pretrváva už 130 rokov, nie všetky jej zákonitosti vytvárania sa objasnili a ostávajú naďalej záhadou.

Zdroj informácií

Reklamy